Arayan Şifasını Bulur mu?

Gizem Aygün
7 min readNov 22, 2023

Chiron’un Harita Yerleşimi ve Verdiği Mesajlar

Zaafımız bize ne anlatıyor?

Chirondan bahsetmeden önce okunuşuna değinmek isterim. Şiron ve Kayron diye ikiye bölünmüş astrologları bir kenara bırakırsak İngilizce Kayron, Fransızca Şiron diye okunuyor. Yani her ikisi de doğru ama ben İngilizce okunuşuyla devam edeceğim.

Pek mitoloji insanı olduğum söylenemez ama pas geçmemek için kısaca özet geçeyim: Elimizde annesi tarafından reddedilmiş, yarası iyileştikçe yeniden açılan, bu yarayı iyileştirmek için şifasını arayan ancak bulduğu tedavi kendinden başka herkese yarayan, en sonunda da acısından kurtulmak için ölümsüzlüğünden vazgeçen bir karakter var, yarı at yarı insan yani bir centaur. Bu hikayenin beni ilgilendiren kısmı elbette astrolojik olarak hayatımızdaki yansımalarını çözmeye yarayan anahtar sözcükler ki Chiron’un sembolü de anahtara benzer. Tabi bu aslında taşıdığı anlama ithaf edilmiş bir sembol değil, aksine kaşifi Charles Kowal’ın K harfi. Yine de anahtar çok da alakasız sayılmaz zira Chiron’un olduğu ev ve burç bize sorunu işaret ediyor. Bu sorun da gelişimin anahtarı olabilecek kadar önemli hayatımızda.

Chiron için genelde yaralı şifacı arketipi kullanılır. Yanlış değil ama ben biraz daha geniş bir çerçeveden ele almayı tercih ediyorum. Hepimizin bir yarası var, kimimizinki daha belirgin, kimimizinki kendimizin bile farkında olamayacağımız kadar derinlere saklanmış. Aslında buna yara yerine zaaf da diyebiliriz. Bir yaşanmışlık, bir eksiklik, bir durum. O her neyse bizim yumuşak karnımız ve sürekli orayı korumaya çalışıyoruz. Zaaflarımızı açık etmek bizi güçsüz bırakacağı için bunu saklarken bizimle aynı zaafa sahip birini gördüğümüzde ta-da! Yarayı anında tanıyoruz ve başlıyoruz müdahale etmeye. Chiron’un mitolojik hikayesi böylece günlük hayatımıza tezahür ediyor yavaş yavaş.

Bu zaafın ne olduğunu anlamak ve şifalandırabilmek için (Şifa sözcüğü bu aralar size de çok genele yayılmış ve biraz anlamını yitirmiş gibi gelmiyor mu? Bunun gibi bir diğer kavram da dişil enerji maalesef) haritayı bir bütün olarak ele alıp Chiron hangi evde, hangi burçta, bu evin ve burcun yöneticileri ne ile meşguller ve nasıl durumdalar bir bakıp konuyu detaylıca ele almak lazım ancak bu, bir blog yazısına sığacak genel bilgilerle aydınlatılamayacak kadar kişisel bir konu. O yüzden bu noktada bir astrologdan yardım almanızı ve doğum haritanızı analiz ettirmenizi önerebilirim. Yine de oldukça yüzeysel olarak Chiron haritanın hangi evinde nasıl etkiler getirir diye bakalım.

Öncelikle köşe evlerde (1, 4, 7, 10) yer alan ve gezegenlerle sıkı açısı olan bir Chiron’un etkisi muhakkak çok daha belirgin olacaktır. Bu gezegen ilişkileriyle sebep-sonuç ilişkileri daha açık okunabilir. Chiron’un yöneticisinin bulunduğu ev ve durumu ile diğer gezegenlerle açı ilişkileri bu zaafın neden kaynaklandığını ve dönüşümümüzün hangi hayat alanlarına etki edeceğini gösterir. Chiron’un temsil ettiği yaralar geçecek bir şey değildir çünkü kişinin hayatına işlemiştir. Ancak kabullenilebilir ve avantaja çevrilebilir. Retro Chiron bu kabulleniş sürecini uzatabilir ya da yaralayıcı deneyimleri hayatın belirli dönemlerinde tekrarlanması anlamına gelebilir. Ayrıca sorunun çözümünde Chiron’un karşıt evinden de destek alabiliriz. Evlerin anlamları sorunun çözümünde yol gösterici olabilir.

Marija Gauci Wounded Healer
Marija Gauci — Yaralı Şifacı

Chiron 1. Evde: 1. Ev bizi anlatan bir ev olduğu için burada yerleşen bir Chiron da zaafımızın şahsi olduğuna işaret eder. Dış görünüş ya da kendine güven eksikliği sıkça görülür. Kendini bulma ve gerçekleştirme güçlüğü, yalnızlık, fiziksel ve mental olarak yaralanmaya açık olmak mümkündür. Çocukken travmatik deneyimler yaşanması ve kendini yaşla beraber kabullenme görülebilir. Chiron’u doğum haritasının 1. Evinde yerleşmiş kişilerin kendilerini olduğu gibi kabullenmesi kendi değerini anlaması oldukça önemlidir.

Chiron 2. Evde: 2. Ev 1. Evin destek evidir. Dolayısıyla 1. Ev yani bizim sahip olduğumuz tüm değerler bu evin konusudur. İster maddiyat olsun ister öz değer, 2. Evdeki Chiron bu değerlerle ilgili sarsıcı deneyimleri işaret eder. Maddi kaynaklarda yetersizlik olabileceği gibi yetersizlik duygusu da kişiyi zorlayabilir. Kaybetme korkusu bazen yersiz de olsa alma-verme dengesini bozup kişinin kaynaklarını fazlaca düşünmesi ve korumaya çalışmasına yol açabilir. Gerçekten neyin değerli olduğunu gözden geçirip kurban psikolojisine girmeden konfor alanından çıkmak bu sorunu aşmaya yardımcı olabilir.

Chiron 3. Evde: İletişimde sorun yaşamanız 3. Evde yerleşmiş Chiron’la oldukça muhtemel. Bazen iletişim eksikliği ve yalnızlıkla kendini gösteren bu yerleşim bazen de fazla iletişim — mesela dedikodu- ile kişiye zarar veren şeyin yakınlarıyla kurduğu bağlar olduğunu işaret eder. Duyguların doğru şekilde ifade edilmesi, hangi bilginin kiminle, nasıl ve ne zaman paylaşılması gerektiğinin gözden geçirilmesi faydalı olabilir. Bu yerleşimi avantaja çevirmek için yazmak iyi bir yol olabilir. İletişimin dengelenmesi önerilir.

Chiron 4. Evde: Travmatik aile deneyimleri, özellikle de aile büyükleriyle ilişkiler, yaşadığımız evde olan biten her neyse hayat boyu bizde iz bırakabilir. Burada baba ile ilişkilere biraz daha yakından bakılabilir. Geçmiş deneyimlerin hayatın bütününe etki etmesi ilerleyen yaşlarda ebeveynleri suçlamayla sonuçlanabilir. Kendini evine ya da yurduna ait hissetmeme de görülebilir. Burası haritanın en dip noktası olduğu için yarayı derinlerde aramakta fayda var. Eksik olan neydi, neye sebep oldu? Eğer bu yarayı tespit edebilirsek biz de daha huzurlu bir yaşam alanı kurup bizden sonraki nesillere bu travmayı aktarmayabiliriz.

Chiron 5. Evde: 5. Ev tüm eserlerimizdir: Bu bazen bir çocuk, bazen doğuştan gelen yeteneklerimizle ortaya çıkarttığımız ve bize keyif veren şeyler olabilir. Spor da dahil olmak üzere tüm sanatsal aktiviteler, eğlenmek ve kendimizi ortaya koymak. Bunların hangisi bizim zayıf karnımız? 5. Ev sahneyle de çok alakalıdır. Dolayısıyla hayatımızdaki blokaj kendimizi gerçekleştirip potansiyelimizi ortaya koymakla ilgili olabilir. Çocukken maruz kaldığımız zorbalıklar, topluluk önünde konuşmak, zevk düşkünlüğü ve hatta cinsellikten kaynaklanan travmalar bizi sıkıştırabilir. Bu evin bir gizli anlamı da risktir. Gereğinden fazla alınmış bir risk olumsuz sonuçlar doğurdu mu? Sorunun kaynağına göre çok çeşitli çözümler üretilebilir ama üretim gerçekten anahtar sözcük. Ortaya yaradılışımıza uygun bir eser koyarak ilk adımı atabiliriz.

Chiron 6. Evde: 6. Evdeki Chiron şifalandırılması gereken yaranın gerçekten sağlıkla ilgili olduğunu gösterebilir. Kişinin kendine gereken bakımı vermesi veya başkalarını tedavi etmesi sıkça görülebilir. 6. Ev aynı zamanda bizim en çok vakit geçirdiğimiz rutinleri ve iş ortamını da işaret ediyor olabilir. Kime hizmet ediyoruz veya kimden hizmet alıyoruz? Dahil olduğumuz iş ortamında elimizden geleni yapıp üzerimize düşeni yapmalıyız. Koşturmaca arasında bize iyi gelen ve ihtiyacımız olan öz bakımı sağlamaya odaklanabiliriz.

Chiron 7. Evde: 1. Ev nasıl ki “Ben” demekse 7. Ev de “Sen” demektir. Bizim dışımızdaki herkes ama özellikle hayat arkadaşımız, ya da iş ortağımız ama ekseriyetle kendimize yoldaş gördüğümüz kişiye biraz daha yakından bakma zamanı. 7. Evdeki Chiron bana kendi benliğini birinin eşi olarak tanımlayan insanları anımsatıyor. Oysa ilişkilerin sağlıklı yürümesini sağlayan şey iki kişinin de kendi benliğiyle var olduğu ilişkide dengenin sağlanmasıdır. Bir tarafın kendini unutup varını yoğunu karşı tarafa sunması, kendinden önce onu var etmesi ve ona tamamen bağlanması yaraları da beraberinde getirecektir. Bu ilişki ister evlilik ister ortaklık olsun, tüm ilişkiler başlar, bazen de biter. Eğer bu ilişki toksik bir ilişkiyse bitmesi daha fazla yara almamak için zaten gerekli olandır çünkü kimse kendi istemedikçe değişmez. Partnerimiz düşmanımız olabilir, bu acılar bizi gelecek ilişkilerimiz için çekimser de kılabilir. Başkalarını değil kendimizi iyileştirmeliyiz diyor bu yerleşim, aslolan benim diye bağırıyor adeta.

Chiron 8. Evde: 2. Ev nasıl ki kendi değerlerimiz ile alakalıysa 8. Ev de başkalarından edindiğimiz değerlerle alakalıdır. Bu bazen maddi bazen manevi olabilir. 8. Ev krizlerin evidir ve bu yerleşim zorlayıcı olabilir. Sevdiklerimizin kaybı, başkalarından gelen kaynakların yaşattığı travmalar, hatta bazen borçlar bile olumsuz deneyimlerin kaynağı olabilir. 8. Evde yerleşen bir Chiron için en iyi öneri kendine odaklanmak, başkalarının kaynaklarını kullanmaktan kaçınmak ve desteği başkalarında aramak yerine 2. Ev konularına odaklanmak olabilir. Konu maddiyatsa kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Konu maneviyse önce öz değerimizin farkına varacağız. Her halükarda bu deneyimler bize nasıl kapılar açtı ve bizi nasıl dönüştürdü buna odaklanmakta fayda var. Bazen ölüm gibi çözümsüz meseleler getirebilir. Bu eksikliği neyle dolduracağımıza bakabiliriz.

Chiron 9. Evde: 9. Evdeki Chiron inandığımız şeyler, seyahatler veya eğitimle alakalı problemlere işaret ediyor olabilir. Sık taşınıp sürgün hayatı yaşamış, bir kültür çatışmasında kalmış ya da inandığımız şeyler yüzünden baş ağrısı çekmiş olabiliriz. Ayrıca yüksek eğitimi tamamlamakla ilgili zorluklar da bu yerleşimde görülebilir. Yine de çözüm savunduğumuz şeylerin temeline inip bilgeleşmek ya da kendimizi daha konforlu hissedeceğimiz bir yakın çevreyle bütünleşmekte olabilir.

Chiron 10. Evde: Kim olduğumuz bir yana, toplumda nasıl bilindiğimiz bazen sosyal statümüzde daha etkin rol alabilir. Kariyer bu noktada günümüzde eskiye nazaran daha önemli. 10. Evdeki Chiron gözden düşmemize sebep olacak travmaları işaret edebileceği gibi hayat amacımızı belirlemekte ve idealize ettiğimiz yere gelmekle alakalı sorunlar yaşayabileceğimize de dikkat çekiyor. Belki başarılı olmanın tanımını yeniden değelendirmeliyiz. Amaçlarımız gerçekçi olmazsa ne kadar çalışsak da ulaşamayabiliriz. Böyle bir durumda başarısızlıktan değil beklentilerin yersizliğinden bahsetmek daha doğru olur. Ayrıca anne ile olan ilişkiler de sorunun kaynağı olabilir. 4. Evin karşıt evi olarak 10. Ev köklerimizden öte uzandığımız yeri gösterir. Varmak istediğimiz yer köklerimize uygun mu? Belki de başka bir iklimin çiçeği olmaya çalışıyoruzdur. Oysa doğduğumuz ev kaderimizdir. (Hayır, diziyi izlemedim. İnanmazsınız ama gerçekten belgesel insanıyım.)

Chiron 11. Evde: 10. Evin destek evi olarak 11. Evi değerlendirirken şunu unutmamalıyız: Yanımızdaki insanlar bizim nasıl tanındığımızı belirler. Hangi sosyal grupla beraberiz? Arkadaşımız kim? Ayrıca neyi umuyoruz? Hayallerimiz ne? 11. Evdeki Chironun bize ne anlattığını çözmek için kalabalıklara bakacağız. Kendimizi nerede konumlandırıyoruz, acaba bir gruba dahil olarak kendimizi gizliyor olabilir miyiz? 5. Evle de yakından ilgili bir ev burası. Ne kadar bir toplumun parçası olsak da kendi yeteneklerimizi unutmadan benliğimizi özgürce ortaya koyabilmeliyiz ki parlayabilelim. Umutsuzluğa yer yok, belki de başkalarından beklediğimiz liderlik özelliklerine biz sahibizdir ve dahil olduğumuz topluluğu biz ileri taşırız.

Chiron 12. Evde: Görünmeyen her şey 12. Evin konusu olduğuna göre arka sokaklara bakacağız. Kapalı alanlar, mesela hastane ya da hapishane gibi alanlarla ilgili travmamız var mı? Zihnimiz de hapishanemiz olabilir, belki de kendimizi sınırlayan bizzat bizizdir. Konu her neyse ortada göz önünde olmayan bir şey olduğu kesin. Öyleyse çözümü görmek de çok kolay olmayabilir. Bilinç altımızı kurcalayıp korkularımızı ve takıntılarımızı gün yüzüne çıkartabiliriz. Bu bazen -yatkınlığımız varsa- spiritüel alanlara yönelip gizli yönlerimizi iyi amaçlar için kullanmakla da olabilir.

Şunu unutmamalıyız ki biz görmesek de herkesin bir zaafı var. Bunu ne kadar hasır altı edersek o kadar geç yüzleşeceğiz gerçekle. Chiron döngüsünü yaklaşık 50 yılda tamamladığı için erken yaşta çözmediğimiz her problem bu yaşlarda belirgin hale gelebilir. Ve son olarak yine hatırlatmalıyım ki harita bir bütündür. Ne biz bir özellikle tanımlanabilecek kadar yüzeyseliz, ne de bir yerleşim herkeste aynı çalışır. Eğer kendimizi dönüştürmek istiyorsak bir profesyonelden yardım almakta fayda var.

Sevgiler,

G.

--

--